понеділок, 24 серпня 2015 р.

Історія стародавнього світу 6 клас Тема Культура давньої Індії.


ТЕМА . Культура давньої Індії.
МЕТА: визначити, як розвивалася література, релігія в Індії, вивчити поняття „буддизм”, проводити профілактику йододефіциту та пропаганду здорового способу життя;розвивати вміння учнів застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни, описувати умови життя стародавніх індійців; виховувати  в учнів бажання дотримуватися здорового способу життя та самовдосконалення.
Тип уроку: комбінований з використанням інтерактивних методів навчання.
Обладнання: карта,




                                        Хід уроку.
І Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
 Перевірка знань в малих групах
1)      Гра „Слабка  ланка”.
  1. В долині якої річки знаходилася Індійська цивілізація?
  2. Як називалися племена, що прийшли на територію Індії з Південно – Східної Європи?
  3. Що таке санскрит?
  4. Коли на території Індії з'явилися прийшлі племена аріїв?
  5. Як називалися місцеві племена, що проживали в долині річки Ганг?
  6. Яке досягнення аріїв допомогло їм освоювати землю в долині річки Ганг?
  7. Головне заняття населення долини річки Ганг?
  8. Скільки врожаїв на рік отримувало місцеве населення?
  9. В якому тисячолітті долина річки Ганг була заселена людьми?
  10. Коли виникла імперія Маур'їв?
  11. За часів якого царя імперія Маур'їв досягла найбільшої могутності?
  12. Назвіть своєрідності Індійської цивілізації?
  13. Що таке варни?
  14. Скільки було варн?
  15. Назвіть три вищі варни Індії.
  16. До якої варни відносилися жерці?
  17. До якої Варни належали царські роди та військова знать?
  18. До якої Варни належали купці, землероби, скотарі?
  19. До якої Варни належали збіднілі землероби?
  20. Чому членів перших трьох варн називали „двічі народженими”?
  21. Яке місце в індійському суспільстві займали раби?
  22. Що таке каста?
  23. Назвіть декілька каст Індії.
  24. Назвіть вищі касти Індії.
  25. Хто такі недоторкані?
  26. Чи збереглися варни та касти до наших днів?
2)      Гра „Впізнай мене”:
 а) навчання, вивчення Вед, принесення жертв для себе та для інших, роздавання милостині.
б) одягом для них ставав одяг померлих, харчі давали їм у битому посуді, прикраси носили вони тільки залізні.
в) охорона підлеглих, роздавання милостині, принесення жертв.
г) покірно служити всім панам.

ІІІ. Засвоєння нових знань.
                                 План.
1.Література.
2. Релігія.
3.Вчення про карму.
4.Йоги. Здоровий спосіб життя. Профілактика йододефіциту.
5. Джайни та буддизм.
Література.
Робота у малих групах (четвірках)
Прочитати текст на с. 85, 86 підручника, підготуватися до роботи „Закінчити речення”.
Питання :
  1. Арії прийшовши в Індію не мали ... , але мали багато...
  2. Найдавніші індійські твори називаються ...
  3. В Індії і донині ... вважаються священними.
  4. Народна творчість давньої Індії відома за двома епосами: „...”, „...”.
Робота методом „Акваріум”.
1 група. Опрацювати  зміст поеми”Махабхарата”.
- про що розповідається в поемі?
- хто головні герої цієї поеми?
- які людські якості позитивні і негативні зображені в поемі?
- чим закінчується поема?
2 група. Опрацювати зміст поеми „Рамаяна”.
- про що розповідається в поемі?
- хто головні герої цієї поеми?
- які позитивні і негативні людські якості зображені в поемі?
- чим закінчується поема?

Релігія.
Опрацювати пункт 2 , с.86 і виконати завдання.
Завдання. з'єднати рисками правильні відповіді:
Індра                               злий демон, що насилав на людей війни, розруху, голод, хвороби
                                         та смерть
Вітру                               головний бог

Варуна                            демон, що зупинив гірські потоки

Агні                                бог, що стежив за поведінкою людей

Рудра                             бог вогню.

Загальні запитання:
  1. Чому релігія пронизувала все життя індійців?
  2. Де були описані всі церковні ритуали?
  3. Як ще називали Індію?

Вчення про карму.
 В релігійних уявленнях давніх індійців головними постатями були боги та демони. Від них залежало все. Але тоді ж виникло і вчення про людину, про її життя та безсмертя. Це вчення про карму. Прихильники його вважають, що зі смертю людини життя її не припиняється. Душа є вічною. Після смерті тіла вона переселяється в інше тіло. Це може бути немовлятко чи тварина або камінь. Це залежить від того, як людина прожила свій вік. Якщо вона творила добрі справи, її душа вселялася в людей добрих та розумних. Якщо ж людина була злою, то в майбутньому вона народиться рабом або якоюсь твариною чи рослиною. Щоб цього не сталося, людина протягом життя мала піклуватися про свою душу, вдосконалювати себе, бережливо ставитися до природи. Адже в світі все є живим. Отож не можна вбивати тварину, оскільки в ній може критися душа померлої людини.
 Вчення про карму не відміняло ні варн, ні каст. Навпаки, праведне життя надавало можливість у майбутньому народитися представником вищої варни чи касти. Таким чином, доля людини була не лише в руках богів, а й в її власних руках.

Питання для обговорення:
1.Що таке вчення про карму?
2. В чому суть вчення про карму?
3. До чого спонукало людей вчення про карму?
4. То в чиїх руках була доля людини в Індії?

Йоги. Здоровий спосіб життя. профілактика йододефіциту.
  Щоб стати досконалим, треба було тренуватися. Для цього індійці розробили спеціальну систему вправ для душі і тіла. Вона називається йогою, а її прихильники – йогами. Мета її – підкорити тіло розуму, волі. Завдяки тренуванню йоги досягають великої досконалості тіла.
 Фізичні вправи йогів включають загартування, правильне дихання. Це один із способів лікування без ліків та збереження здоров'я. Здоров'я – це дарунок природи. Людина від природи має високо вдосконалений функціональний організм, оптимальної форми тіло для життєдіяльності, з універсальним захистом від різних зовнішніх та внутрішніх негативних впливів – холоду та спеки, ран та отрут, стресів та травм, голоду та хвороб тощо.
Фізкультпауза.
Положення стоячи. Розслабте м’язи обличчя, шиї і плечового поясу, опустіть лопатки.
Вправа 1
При видиху через відкритий рот повинен чутись звук «ха», як у слові «хата». Видихати плавно, без напруги. Живіт втягується, а грудна клітка опускається. Пауза 2-3 секунди. Повітря входить через ніс плавно, безшумно, природно.
Вправа 2
Вихідне положення те ж.
Після вдиху відкрити рот повністю, трохи піднімаємо кінчик язика до піднебіння так, щоб протягом видиху утворювався звук «ш».
Вправа 3
Вихідне положення те ж.
Після вдиху треба відкрити рот, просунути кінчик язика між зубами. При видиху вимовляти звук «С», як у слові «сонце
 Сьогодні дуже поширеним є таке захворювання як нестача йоду.
Історія проблеми нестачі йоду в організмі людини налічує майже таку ж кількість тисячоліть, як і власна історія людства.
 Уперше зоб і пов'язана з ним хвороба кретинізму з'явилася ще задовго до нашої ери, за часів давніх Китаю та Індії. Найстаріше зображення зобу було знайдено на буддійських фресках ІІІ –ІІ століть до н.е. в Пакистані (містоГандахар).
 Медики світу давно довели, що в разі нестачі йоду в організмі людини людство стає перед загрозою хвороб, пов'язаних з йододефіцитом.
 Нестача йоду викликає зоб, дитячий кретинізм, уповільнення психічного й розумового розвитку дітей тощо. Урешті – решт ці хвороби здатні знищити не лише окрему людину, але й цілі популяції. Йододефіцит є однією з причин виродження нації. Щоб цього не сталося треба вживати йодовану сіль.

Джайни та буддизм.
Найбільшого розвитку вчення про карму набуло у членів секти джайнів. Харчів джайни споживали дуже мало – декілька плодів, жменьку рису, та й то не кожного дня. Джайни жили милостинею, харчувалися тільки тим, що їм добровільно дадуть.
 Саме в такий спосіб досягали в Індії досконалості душі. Так сталося, наприклад, з Буддою.
Завдання. Опрацювати Легенду про Будду. С. 88
  1. Яким було справжнє ім’я Будди? Звідки він родом?
  2. Якою є головна ідея буддизму?
  3. Як, на думку буддистів, можна досягти особливого стану заспокоєння і щастя?
IY. Закріплення нових знань.
Історичний диктант.
  1. Веди – це...
  2. Два епоси відомі в Індії – це „...”, „...”.
  3. Індія – це царство ... .
  4. Головний бог Індії - ...
  5. Вчення про людину, про її життя та безсмертя – це вчення ...
  6. Йога –це...
  7. Джайни – це ...
Y. Підсумок уроку.
* Як я працював на уроці?
* Як працювала моя мала група?
* Що мені (не) сподобалося на уроці?
УІ. Домашнє завдання.
Урок №21.
  1. Дати відповіді на запитання „Перевір себе”.
  2. Підготувати коротке повідомлення про:
-          богів Індії,
-          йогів,
-          буддизм, як світову релігію.


Немає коментарів:

Дописати коментар